אימון גופני דרך משקפי הטבעונותאימון גופני דרך משקפי הטבעונות

טבעונות אינה רק שיטה תזונתית אלא השקפה כוללת המתייחסת לכלל מרכיבי משולש הברזל בגישה טבעית פונקציונלית כלומר: היא מספקת קווים מנחים לדמותו של האדם בהיבט של אימון גופני ומנוחה והתאוששות כמו ההנחיות הברורות שנקבעו לנו ע"י הטבע למקורות המזון התורמים לתפקוד הגוף ובריאות שלימה.

תרשים משולש ברזל

זוהי גישה אשר מתייחסת לאדם כחיית יום כפי שהיא בטבע: פעילה ודינמית החייבת להישאר בבריאות שלימה וביכולות אתלטיות מגוונות וחזקות שכן בטבע החזקים שורדים והבדידים הפצועים והחלשים מנודים במקרה הטוב ונאכלים במקרה הרע. זאת בניגוד לתזונה מערבית אשר מתייחסת לאדם כאל חיה "אחרת" ע"י הצבת מטרות אימון חלקיות ולעתים מבודדות (מסה,עיצוב,חיטוב,לב ריאה) תוך הגעה אליהן בטווחי זמן קצרים יחסית קל וחומר מתייחסת לאתלט כאל מקור פרנסה התורם דרך קבע לתעשיית הוויטמינים והתרופות ע"י תלות והתנית היעדים במוצרים משווקים מסוגים שונים.

טבעונות כתזונה איזוטונית

על מנת ליצור כל פעולת בנייה, הרס (פיתוח כוח) וכל סוג של חילוף החומרים המתרחש בכל שנייה בגוף האדם אנו זקוקים לשלל ניוטריאנטים (אבני בניין) כגון: מלחים , סוכרים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים. ברוב המזונות הצמחיים החיים (לא מעובדים) קיימים אותם רכיבים באיזון מושלם ומדויק המאפשר את אותן פעולות תוך שמירה על בריאות שלימה. אין האדם, במצבו הטבעי והבריא, זקוק לתגבורת או בידוד מלאכותי של אחד המרכיבים כדי לקיים חיים מלאים ופעילים ובפרת שלא על מנת לאפשר מאמץ עצים לאורך זמן. הסיבה שמזונות אלו מכילים כל כך הרבה אבני בניין בצורת שונות ובמינונים שונים היא שכולם עובדים בסימביוזה אחד עם רעהו על מנת שייספגו בצורה יעילה במערכת העיכול שלנו. כך שלא משנה בעצם אם אנחנו לפני מאמץ או לאחר מאמץ, תמיד נצטרך בדיוק את אותם הרכיבים בדיוק באותם המינונים אותם קבעה לנו אימא אדמה. השינוי היחידי אליו עלינו להסתגל הוא שינוי המזונות בהתאם לעונות שנה.

מכאן ניתן להסיק שתגבור חלבוני לאחר אימון הינו מיותר לחלוטין ומוציא את הגוף מאיזון. לתגבור חלבוני מרוכז יש שלל תופעות לוואי שליליות המשפיעות על מערכות הגוף השונות ועל הבריאות בטווח הקצר והארוך.( ראו הרצאת חלבונים ב WILDVEGAN.COM) כמו החלבונים כך גם לתגבור של ויטמינים מבודדים, מלחים, סוכרים ושאר אבני הבניין.

אין עוררין על העובדה שתגבור חלבוני יביא תוצר היפרטרופי בטווח זמן קצר יותר. אך עבודה בטווחים קצרים כדי להשיג מטרות מהר יותר רחוקה מדרכו של הטבע והנה משקפת את ראיית האדם כמוצר פיננסי ושואפת ליצור התניה של השגת מטרותיו ע"י שימוש חוזר במוצרים מעובדים ומבודדים שאינם קיימים באותה ריכוזיות בטבע ועל כן פוגמים בבריאותו.
דוגמה מובהקת ועצובה לכך היא אתלטים מקצועיים אשר נדרשים לספק ביצועים ספורטיביים עקביים תוך התאוששות קצרה מידי שהרבה פעמים מגולמת בזירוז החלמה מפציעות ע"י שימוש בתוספים שכול מטרתם הוא להביא את הספורטאי לפעילות הבאה במצב אופטימלי לביצועה תוך התעלמות מוחלטת מהתשדורת הגופנית שלו.(דיכוי דלקות, זירוז החלמת שברים וכיוצא בזה)
אותו ספורטאי, אצלו הספורט בנשמה, יסיים את קריירת המשחק שלו מוגבל פיזית לשאר תקופת חייו בגלל אותם "אנשי מקצוע" חסרי אחריות. האם זוהי באמת נשמתו של האתלט? אין איש שהיה רוצה להיות מוגבל גופנית למשך רוב תקופת חייו כשם שאין חיה מוגבלת פיזית היכולה לשרוד בטבע.
מזונות צמחיים שלמים דוגמת פירות וירקות חיים הנם מדויקים איזוטונית הרבה יותר מאותו משקה אותו אנו נוטים לשתות בזמן מאמץ. כך שהאדם הטבעוני אשר מזין את גופו בצורה יעילה יוכל לפתח כוח ולעמוד במאמצים (באשר הם) לזמן ממושך יותר וביעילות רבה יותר לעומת התזונה המערבית המבודדת והמעובדת אשר תביא את האדם למיצוי גופני מהיר יותר ותגרע מיכולתו להתמיד במאמץ אלא אם הוא תלוי בתוסף כזה או אחר.

 

מטרות אימון דרך משקפי הטבעונות

מטרת האימון בגישה הטבעונית אינה: פיתוח מסה, ריצה למרחק, ריצת ספרינט, חיטוב, עיצוב,זריזות, מהירות, גמישות אלא כול המרכיבים הנ"ל ביחד. מפתיע? בלתי אפשרי?
בטבע עלינו להיות הכי טובים בכל תחום גופני אפשרי. כפי שהזכרתי, האבולוציה מסננת מתוכה את חסרי היכולת. הפעילות בטבע הנה מגוונת ודורשת סימביוזה בין רכיבי האימון הנ"ל. בידוד אחד ממטרות האימון על מנת להשיג תוצר ספציפי הנה טעות שבחיים המודרניים עולה לנו בבריאות, שוחקת את הגוף ובטבע אינה קיימת כלל וכלל.
למשל, שריר מפותח יתר על המידה באמצעות תגבור חלבוני הינו מוטציה גופנית מעשה ידי אדם ויבוא על חשבון ירידה משמעותית בשאר מרכיבי האימון הגופני. נכון יש המון בעלי מסה גדולה שיש להם יכולת לב ריאה מרשימה אך בודדים הם אלו אשר אינם משתמשים בתוספים או במזונות מרוכזים חלבונית (בשר,חלב, סייטן וכד') על מנת ליצור איזון בין המרכיבים. לעומתם, אלו שאינם צורכים מזונות אלו עבדו באופן סיזיפי, אחראי ולאורך שנים על מנת להגיע לתוצר ועל כך שאפו.
לכולנו פחות או יותר אותם הצרכים הגופניים והשאיפות הגופניות. כולנו רוצים להגיע לחיטוב, להגיע ליכולת פיתוח כוח טובה, מסה יפה, אחוזי שומן נמוכים ויחד עם זאת לשאת את עצמינו בקלילות המאפיינת ספורטאי לב ריאה והדבר הנו אפשרי וישים לחלוטין. בשנים האחרונות, בהן הגענו להבנה כוללת זו אנו רואים טכניקות אימון יעילות ביותר על מנת להגשים את אותן מטרות כגון אימוני הקרוספיט והאימון הפונקציונלי בשילוב טכניקות הארכה כמו יוגה ופילאטיס. המשותף לשיטות אימון אלו הוא הגיוון הרב בין אימון לאימון ובין תכנית אימון עונתית לבאה אחריה, עבודה במנחים גופניים דינמיים ותרגילים מורכבים המשלבים קבוצות שרירים שונות בתרגיל אחד. בנוסף, כולן מדגישות עבודה קשה לאורך זמן וללא קיצורי דרך.
דרך אותן שיטות אימון בשילוב תזונה טבעונית (איזוטונית) המאפשרת התמדה בטווח הקצר והארוך ומנוחה והתאוששות נאותה שתמנע פציעות עומס ושימוש יתר ניתן להגיע למשקל התקין ולהרכב הגופני בו אנו צריכים להיות ללא קביעת אותם פרמטרים על פי טבלאות ייחוס כלליות המשתנות חדשות לבקרים כמו גיל, גובה ומשקל וללא מבט לדשא של השכן שכן השכן שלך הוא חיה בפני עצמה. אין אדם בעולם, רופא, תזונאי, מוסכניק או כול איש מקצוע אחר היכול לקבוע לאדם אחר הרכב גופני מדויק על אף שבהחלט יש כזה. היחידי שייקבע את הפרמטרים המושלמים הנכונים לגוף ספציפי הוא אותו גוף לעצמו. אותה מכונה חכמה שכשנותנים לה את הדלק הנכון והפעילות המותאמת אנו בעצם מניחים את המושכות שטופי התוכן הממומן והמחקרים המיותרים ונותנים לה להדריך אותנו בבריאות שלימה כול הדרך אל שביעות רצוננו. כלומר: הגעה להרכב גופני אופטימלי בו אנו מרגישים טוב, בריאים ומתפקדים בצורה יעילה במצבים שונים ובכול שעות היום. תהיו בטוחים שמטרות אלו עולות בקנה אחד עם שביעות רצונכם מן הדמות הנשקפת אליכם מן המראה.

 

לסיכום

כפי שאנו רואים הטבעונות, מלשון המילה "טבע", מתווה לנו בדיוק את אותה הדרך שבה צועדת כל חיה על פני האדמה. האדם, על אף התקדמותו המטאורית על כדור הארץ, עדיין נשאר אותה חיה ועדיין זקוק, על אף נוחיות החיים המערביים, לתזונה המתאימה לאופיו התזונתי ופעילות מתאימה לדרישות אותה צורת חיים בה עדיין נמצאים קרובינו הרחוקים. להם כמו לנו, ככל הנראה, זוהי סוגיה של חיים, איכות חיים ומוות והנה בעלת השלכות גורליות לדורות הבאים.

נתראה באימון 🙂

טל זיידמן.

 

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s